Az Avatárról, mint a hinduizmus vallásban
A hinduizmusban az avatár egy Halhatatlan Lény inkarnációja (megtestesülése), vagy magáé a Legfelsőbb Lényé. A szanszkrit Avatāra szóból ered, amelynek jelentése „földreszállás”, mint ahogy rendszerint a halandó világba való leereszkedést is jelent valamilyen különleges céllal.
A kifejezés elsősorban a hinduizmusban használatos, Visnu, a Megtartó inkarnációira, akit sok hindu tisztel isteneként. A dasavatara szó jelenti Visnu tíz meghatározott „nagy” inkarnációját (lásd lejjebb).
A kereszténységtől és a sívaizmustól eltérően, a visnuizmus (vagy vaisnaizmus) hitében az Isten többször is megtestesül, amikor csak „hanyatlik a becsület és nő a gonoszság” (Bhagavad Gíta). Ahogy Krisna, Visnu avatárja mondja: „A jámborok felszabadítása, a gonoszok megsemmisítése, valamint a vallás elveinek visszaállítása végett korszakról-korszakra megjelenek Én.” (Bhagavad Gíta, 4. fejezet, 8. vers). A Gonosz megsemmisítésén kívül egy avatárnak éppolyan fontos célja, hogy az embereket visszavezesse a helyes útra.
A tíz legfőbb avatár vagy dasavatara
A Maha Avatara (Nagy Avatárok) Visnu számát rendszerint tíznek mondják, közkedvelt elnevezésük a dasavatara (a dasa szanszkrit szó jelentése 'tíz'):
- Matszja, a hal
- Kúrma, a teknősbéka
- Varáha, a vadkan
- Naraszimha, az ember-oroszlán (nara = 'férfi', szimha = 'oroszlán')
- Vámana, a törpe
- Parasuráma („csatabárdos Ráma”), a harcos
- Ráma vagy Rámacsandra, az uralkodó
- Krisna, a tudós és művész
- Balaráma (Krisna fivére) vagy Buddha (lásd lentebb)
- Kalki, a fehér ló, aki a Kali Yuga (a jelenlegi időperiódus) végén fog megjelenni, hogy elpusztítsa a gonosszá vált népességet.
Egyes hindu írások nem kevesebb mint 23 avatárt említenek.
Az avatárok típusai
Kétféle avatár létezik, elsődleges és másodlagos avatár, attól függően, hogy Visnu maga „száll alá” egy személybe vagy csak felruházza azt saját isteni képességeivel.
A másodlagos avatárokat a hinduk nem imádják, csak a közvetlen, elsődleges avatárokat. Gyakorlatban ma azonban ezek közül is csak Náraszimha, Ráma és Krisna avatárjai részesülnek tiszteletben. Összességében azonban a hinduk szerint nincs különbség aközött, hogy Visnut vagy az avatárjait imádjuk, hisz végül mindkét út őhozzá vezet.
A kilencedik avatár: Balaráma vagy Buddha?
Balarama a kilencedik avatár a puranikus hagyomány szerint. Azonban a buddhizmus terjedésével Indiában, valamikor az első század második felében teret nyert az a hit, hogy Buddha lehet a kilencedik avatár. (Ez jó példája a hinduizmus figyelemreméltó képességére más eszmék és kultúrák befogadására; ez végül hozzájárult a buddhizmus hanyatlásához Indiában.) Buddhát emiatt a hinduk gyakran említik úgy, mint Buddhadev ('mennyei Buddha'). A buddhisták ezzel szemben nem tekintik Buddhát avatárnak. Balaráma a tíz avatár között is különleges szerepet tölt be, amennyiben Visnu kígyójának, Adi Seshanak az avatárja, nem pedig magának Visnunak.
Szimbolizmus
Sokan vallják, hogy a tíz avatár az élet és az emberiség fejlődését testesíti meg. Matszja, a hal, a vízi életet; Kurma, a teknős, a kétéltűséget; a harmadik állat, Varaha, a vadkan, a szárazföldi életet; Narasimha, az ember-oroszlán, az ember és az állat közti átmenetet; Vamana, a törpe, a tökéletlen embert; Parashurama, az erdei vándor, az ember kezdeti életmódját; Ráma király az uralkodói, Krisna a művészi és tudományos képességeket; Buddha, a Megvilágosult, az ember lelki érettségét.
..........................................................................................................................................................................................
Az Avatárról, mint sorozatról
Az Avatar: Az utolsó levegőidomár, más néven Avatar: Aang legendája (angolul Avatar: The Last Airbender) egy Emmy-díjas rajzfilmsorozat, amelyet a Nickelodeon csatornán vetítenek. A történet a legújabb avatar, Aang és barátainak útját követi végig, akiknek az a küldetése, hogy megmentsék a világot a kegyetlen tűz népétől. A sorozat úgy kerül bemutatásra, mint egy könyvsorozat, az évadok jelentik a könyveket, az egyes epizódok pedig a fejezeteket.
A rajzfilmet eredetileg 2004 novemberében kezdték volna el vetíteni, ehelyett a premier 2005. február 21-én volt. A műsor megjelent DVD-n is, és letölthető az iTunes Store-ból és az Xbox Live Marketplace-ről. Michael Dante DiMartino és Bryan Konietzko a sorozat készítői és producerei. A műsornak nagy nézettsége van, még a 6-11 éves korú célközönségen kívül is. Az Avatar: Az utolsó Léghajlító népszerű a nézők és a kritikusok körében is, a legnépszerűbb epizód 4,4 millió nézőt vonzott a képernyők elé.
A sorozat sikerére a Nickelodeon megrendelte a második és harmadik évadot. Az Avatar Spirit hírei szerint a harmadik könyv 21 epizódot fog tartalmazni a megszokott húsz helyett. A befejezés a 18., 19., 20. és 21. epizódokból fog állni.
Az angol logó felett kínai karakterek láthatóak, melyek jelentése: „Az isteni médium, aki leszállt a halandó világba”. |